Bērni un veselīgs ēdiens

Trīsstūrī “bērns-vecāki-ēdiens” notiek brīžiem par karstākas cīņas nekā mīlas trīsstūrī. Kā bērnam likt ēst to, kas nepieciešams, nevis tikai, to ko viņš grib.

Pēdējā laikā daudz uzmanības tiek veltīts liekā svara un aptaukošanās problēmai. Bet tā ir tikai aisberga augšējā daļā. Lai cik bērns arī nesvērtu, viņam nepieciešams veselīgs ēdiens, lai pareizi formētos kauli un zobi, lai sirds būtu stipra, gremošanas sistēma strādātu pareizi, bet smadzenes kontrolētu visa organisma darbību…
Ja bērna ēdienkarte nav sabalansēta, tas ātrāk nogurst un netiek ne spēlēs, ne mācībās līdz saviem vienaudžiem. Pie tam, ārēji viss izskatās labi. Bet parādās slimības, kuru sekas, iespējams, varēs redzēt tikai pieaugot.

Kā kontrolēt, ko ēd bērns?

Mēs dzīvojam pasaulē, kur čipšu pakas kļūst aizvien lielākas, reklāma burgerus un krekerus prezentē kā labākās uzkodas, bet konfektes un šokolādes stāv pie kases bērnu acu priekšā: kamēr krāmē pirkumus no ratiem bērna roka jau pati stiepjās un vecākiem bieži viens nav spēka strīdēties veikalā ar bērnu. Šajā pasaulē vecāku kontrole ir vienkārši nepieciešama. Bet kādai šai kontrolei jābūt?

Piepildi ledusskapi ar veselīgu ēdienu.
Nepērc veikalā ēdienu, kuru tu uzskati par kaitīgu. Gatavo tikai to, kas pēc taviem uzskatiem būs bērnam veselīgs. Apmeklē kopā ar bērnu restorānus un kafejnīcas, kur pasniedz veselīgu ēdienu. Tā tu varēsi kontrolēt gandrīz visu, ko bērns ēd un tajā pašā laikā bērnam ēdiens neradīs galvassāpes.

Izsakies pozitīvi par veselīgu ēdienu, slavē to tā, lai bērns saprastu: tas tiešām ir garšīgi. Ja tu regulāri pati ēdīsi “saldus” burkānus vai “kraukšķīgus” ziedkāpostus, ar laiku arī bērns sāks ēst to pašu un pat nenojautīs, ka tā bija sazvērestība.

Ievēro režīmu.
Ir pareizi ēst 3-5 reizes dienā un bērnam jāpierod pie šī režīma. Pie tam, bērnam jāsaprot, ka neliels izsalkums pirms ēdienreizes – tas ir labi: jo vairāk bērns būs izsalcis, jo vairāk viņam garšos pusdienas. Tāpēc mierīgi vari radīt izsalkumu mākslīgi, neļaujot cepumus pirms vakariņām, bet piesakot, ka varēs apēst tos desertā.

Ievies rituālu
Mēs visi vēlamies, lai bērns vairāk ēd “nopietnu” ēdienu un mazāk saldumu, tāpēc viņam jāsaprot: desertu pasniedz tikai pēc pamatēdiena. Tā viņš paēdīs veselīgu ēdienu un līdz deserta ēšanai nebūs vairs tik izbadējies. Bet nevajag bērnu prēmēt ar cepumiem un saldumiem par to, ka vakariņas ir apēstas. Deserts – nav balva, bet gan ēdienreizes nobeigums.

Citi mēģinājumi kontrolēt bērna dzīvi kā likums tikai kaitē.

Izteikti ierobežojumi.
Piemēram, tu nopērc kaut-ko garšīgu, bet kaitīgu. Bērnam tas nav domāts un tas nozīmē, ka būs atklāti jākontrolē viņa uzvedība. Plauktiņš ar saldumiem, līdz kuram bērnam grūti aizsniegties, trauciņš ar šokolādes konfektēm “tikai priekš pieaugušajiem”, lielā torte, no kuras šodien var nogriezt tikai vienu gabaliņu – pārējais jāatliek līdz rītdienai… Tas viss ir lieks kārdinājums. Iedomājies, ka tu nopirki jaunu kleitu, iekāri skapī un tagad uz to nevar pat paskatīties. Drīz vien tu būsi ļoti nikna un vienkārši apmāta ar domu uzvilkt jauno kleitu. Bērni jūt apmēram to pašu.

Kārumi starp ēdienreizēm.
Vecāki ļoti bieži cenšas pabarot bērnu, pat ja tas negrib ēst. “Ielikt tev vēl vienu gabaliņu?” – bērns taču nemaz nav prasījis papilpdorciju. “Tu piekusi, apēd musli batoniņu, tas tevi uzmundrinās…”Ja bērnam visu laiku piedāvāt kaut-ko apēst, kad viņš to negrib, viņš tā arī nesapratīs, kas ir bada sajūta un ka tieši veselīgs ēdiens to likvidē. Starp ēdienreizēm bērnam vajadzētu izbadēties. Tā viņš iemācīsies izprast so sajūtu un pieaugušajā dzīvē tas nozīmēs tikai “Laiks ēst!”, nevis “Esmu nelaimīgs, man ir vientuļi”.

Paildporcijas.
Vēl biežāk ir redzēti vecāki, kuri aplido savu bērnu burtiski barojot to no karotītes (kaut gan tas jau sen pats māk ēst). Mūsu vecmāmiņas auga bada laikos tāpēc mūsu vecāki bieži dzirdēja: “Izēd tukšu šķīvi.” Izmest ēdienu miskastē toreiz bija noziegums. Tagad bērni dzird citus argumentus: “Es tā centos!” vai arī “Priekš kam mēs to pirkām?” Taču neviens no šiem argumentiem nevar būt efektīvs, jo bērns iemācās ēst nevis tāpēc, ka grib ēst, bet āpēc, ka ēdiens jau ir ielikts šķīvī.

Foto: stockfood.com

, ,

Pagaidām nav komentāru.

Komentēt

Draugiem.lv pase

Privātuma izvēles centrs

Close your account?

Your account will be closed and all data will be permanently deleted and cannot be recovered. Are you sure?