Maska no svaigām zemenēm, atsvaidzinošas gurķu šķēlītes… Vasara ar savu svaigo augļu un dārzeņu pārbagātību spēj iedvesmot pat mūsdienu modernās jaunietes, kuras īpaši neinteresējas par dabīgajiem produktiem. Ar ko gan var būt bīstama šī izplatītā vasaras aizraušanās?
Ziemas perioda “plastmasas” zemenes ar apšaubāmu garšu un smaržu diez vai radīs vēlēšanos tās smērēt uz sejas. Pavisam cita lieta ir ar sauli un vitamīniem piesātinātie vasaras augļi un dārzeņi. Rokas pašas no sevis tā vien stiepjas saspiest un uzlikt uz ādas smaržīgu ogu vai eksotisku augli. Taču šīs dabīgās maskas nemaz nav tik nekaitīgas. Kāpēc profesionālo kosmetologu vairākums iebilst pret svaigu dārzeņu, augļu vai ziedu recepšu izmantošanu un aicina dot priekšroku gataviem kosmētiskajiem līdzekļiem?
Pirmkārt, kosmētiskajā ķīmijā izmanto nevis pašus augus, bet standartizētus ekstraktus. Mēs precīzi zinām, kādas vielas un kādā daudzumā ir katra konkrētā ekstrakta sastāvā. Vēl vairāk, mums ir iespēja šo ekstraktu sastāvu pamainīt. Piemēram, izvilkt no augu ekstrakta vielas, kas paaugstina ādas jūtīgumu pret saules stariem. Vai arī izņemt no ēteriskās eļļas savienojumus, kam ir kairinoša vai alerģiska iedarbība. Kad cilvēks paņem kādu augu vai augli, kas ir audzis paša dārzā vai iegādāts lielveikalā, tad viņš neko tādu izdarīt nevar. Bet, pat it kā nekaitīgi augļi un dārzeņi var radīt ādai kaitējumu vienkārši tāpēc, ka konkrētajā augā ir ādu kairinoši komponenti. Otrkārt, pārsvarā cilvēki vispār nezin kādas vielas ir konkrētā auga sastāvā. Viņi vienkārši kaut kur ir izlasījuši recepti: ierīvējiet sejas ādu ar citronu, un jūsu sejas āda kļūs gaišāka. Pie tam, cilvēkiem nav ne jausmas, pateicoties kam notiek ādas balināšanas process un kādas izmaiņas ir jāievieš kosmētiskajā kopšanā, lai šī procedūra būtu ne tikai efektīva, bet arī droša jūsu veselībai.
Garšīgi, bet bīstami.
Citrons. Citrona sulai ir balinošas un pašregulējošas īpašības, tā veicina ādas poru sašaurināšanos un izlīdzina ādu. Tomēr citronā ir arī citas augļu skābes, ne tikai citronskābe. Taču tas, cik šī skābe būs agresīva, bet pīlings efektīvs, ir atkarīgs no konkrētā augļa, tā gatavības pakāpes, šķirnes, nogatavošanās apstākļiem un auglī uzkrātajām skābēm. Vienā gadījumā tas var būt viegls izlīdzinošs un balinošs efekts, bet citā – apdegums sarkanu pleķu vai pat pūslīšu veidā un pigmentācijas veidošanās šajā zonā.
Gurķi. Arī gurķos ir daudzas augļu skābes, pie tam, sastāvs ir diezgan sabalansēts. Gurķos ir daudz polisaharīdu, kuriem ir mitrinošas un nedaudz mīkstinošas īpašības, kas kompensē augļu skābju agresīvo ietekmi. Taču dažādām gurķu šķirnēm ir dažāds vielu sastāvs: vienā šķirnē ir vairāk fenolu, citā – skābju. Pēc garšas šīs atšķirības noteikt nav iespējams.
Zemenes. Zemeņu maskas, tāpat kā gurķu maskas, šķiet pilnīgi nekaitīgas. Taču tas ir mānīgs iespaids. Zemenes ir spēcīgs (visvairāk izplatītais) alergēns. Zemeņu maska var izraisīt ļoti nopietnas alerģiskas reakcijas.
Eksotiskie augļi. Kivi maska var izraisīt spēcīgu apdegumu. Iemesls tam ir viens no kivi esošajiem agresīvajiem fermentiem, kas noārda olbaltumvielas. Plānai un jūtīgai ādai kivi maska var izraisīt otrās pakāpes apdegumu, un ādu atveseļot būs ļoti grūti. Vēl viens piemērs – svaiga ingvera maska, kas ir izslavēta ar savām ādu barojošām un poru sašaurinošām īpašībām. Ja uz jūsu rokām ir nokļuvusi ingvera sula, un jūs ar nemazgātām rokām pieskarsieties sejai, bet pēc tam nedaudz pasauļosieties, tad uz jūsu ādas parādīsies noturīgi pigmentēti plankumi, ar kuriem cīņa ir ļoti smaga.
Medus. Savu bioloģisko aktivitāti pēc izņemšanas no stropa medus saglabā ļoti īsu laiku. Cik izteikta ir bioloģiskā aktivitāte, tas ir atkarīgs no katra konkrētā medus veida raksturojuma un šūnu krāsas. Jo šūnas ir tumšākas, jo vairāk medū ir A vitamīns, un svaigā veidā šim medum ir spēcīgākas stimulējošās īpašības. Medus burkā ļoti ievērojami zaudē savu bioloģisko aktivitāti. Taču kairinošās īpašības gluži pretēji - saglabājas. Bez tam, medus maskas un medus masāžas ļoti bieži izraisa smalko kapilāru bojājumus.
Pagaidām nav komentāru.