Shutterstock

"Negatīvs, kaut zinu, ka 100% ir kovids!" Vai mājās veicamie Covid-19 testi spēj noteikt jaunos variantus?

Esi vesels
2023. gada 19. septembrī 14:28 2023. gada 19. septembrī 14:28
  Jauns.lv
Covid-19 gadījumu skaits pieaug visā Eiropā un Eiropas ekonomikas zonā, tūkstošiem cilvēku atkal paļaujas uz "mājas testiem", lai pieņemtu lēmumus par došanos uz darbu un bērnu sūtīšanu uz skolu un citām aktivitātēm. Daudzi no šiem testiem būs negatīvi pat tad, ja cilvēks ir 100% pārliecināts, ka viņam ir Covid-19. Piemēram, ir bijusi zināma saslimšana ar šo infekciju vai ir bijuši simptomi, kurus viņi atpazīst no iepriekšējās saslimšanas reizes. 

Tas sociālajos plašsaziņas līdzekļos ir izraisījis spekulācijas, ka, iespējams, ātrie testi vairs nespēj noteikt dažus jaunākos koronavīrusa variantus.

"Katru reizi, kad parādās kāds jauns Covid variants, es redzu, ka sociālajā tīklā "Twitter" [X] uzliesmo tieši tāda pati saruna," stāsta imunologs un epidemiologs Dr. Maikls Mina. "Cilvēki, kas to pamana, nav traki. Pastāv iemesls, kāpēc tests var izrādīties negatīvs, kaut patiesībā jums ir Covid," piebilst epidemiologs. 

"Pirmkārt, cilvēki izmanto ātrās noteikšanas testus citādi nekā agrāk. Gandrīz visiem mums tagad ir kāda veida pamatimunitāte pret koronavīrusu, un tas arī ietekmē testa veiktspēju," skaidro Dr. Mina. 

Tikmēr Lielbritānijas Nacionālā veselības institūta RADx programmas (RADx sadarbojas ar ASV Pārtikas un zāļu pārvaldi, lai uzraudzītu jaunus variantus, un pastāvīgi novērtē veikalos pārdoto Covid-19 testu veiktspēju) vadītājs Tods Merčaks uzsver, ka pārdošanā esošie testi joprojām spēj noteikti Covid infekciju: "Līdz šim neviens no jaunajiem variantiem nav negatīvi ietekmējis pašlaik tirgū laisto Covid-19 testu veiktspēju.". 

Covid-19 testi turpina darboties arī tad, kad citi instrumenti, piemēram, vakcīnas un monoklonālās antivielas, kas laika gaitā ir kļuvušas neefektīvas, vairs nedarbojas, jo vakcīnas un antivielas ir vērstas pret smailes olbaltumvielām, kas izceļas no vīrusa apaļā apvalka. Tās ir pakļautas pastāvīgam vides spiedienam mainīties, un tās mainās.

No otras puses, lielākā daļa ātro testu ir vērsti pret koronavīrusa nukleokapsīdu proteīniem jeb N-proteīniem. N-proteīni nemainās tik ļoti kā smailes proteīni, vēsta "Independent". 

Svarīgs ir arī testēšanas brīdis

Eksperti iesaka veikt Covid mājas testu vismaz piecas dienas pēc simptomu parādīšanās. "Ja aplūkojam vīrusa kinētiku, vidēji vīrusam parasti ir nepieciešamas trīs, četras vai piecas dienas, lai no ļoti zema līmeņa sasniegtu pietiekami augstu līmeni, lai to varētu noteikt jebkurš tests," uzsver Dr. Mina. 

Tagad, kad mūsu imūnsistēma atpazīst vīrusu, Mina uzskata, ka tā sāk reaģēt ātrāk, un tādējādi cilvēkiem simptomi parādās ātrāk nekā iepriekš. Iespējams, ka tas liek viņiem veikt testus infekcijas agrīnā stadijā, pirms vīrusam ir iespēja izveidot pietiekami daudz kopiju, lai to varētu uztvert testā.

"Tāpēc cilvēki tagad sāk veikt testus ļoti ātri, piemēram, pirmajā, otrajā dienā pēc inficēšanās, lai gan mēs zinām, ka vidēji cilvēkam vīrusa slodze nebūs pietiekami augsta, lai to varētu noteikt ar PCR vai antigēnu testiem, līdz pat 3., 4., 5. vai 6. dienai," teica Mina.

Saistītās ziņas

Jaunais, īpaši mutējošais Covid variants fiksēts nu jau 15 valstīs. Kādi ir tā simptomi? 5
"Covid tests pozitīvs!" Vai saslimšana Latvijā tiešām dubultojusies, vai rudens nāks ar kārtējo vilni? Komentē SPKC 2
Saslimstība ar Covid-19 pieaug! Vai ir pamats satraukumam?

Citi šobrīd lasa

Kāpēc stjuartes nēsā ap kaklu lakatiņu: runa nav tikai par estētiku
Piemaskavā nogāzusies lidmašīna “Superjet 100”, tādas gribēja pirkt arī “airBaltic”
VIDEO: Traģiska autoavārija uz Ventspils šosejas - bojā gājis motociklists
Pievienot komentāru