Pareiza vielmaiņa, neiedziļinoties fizioloģiskajās niansēs, ir tad, kad jūs nepieņematies svarā tikai paskatoties uz ēdienu, jums nav liekais svars, un nepieciešamības gadījumā jūs spējat viegli atbrīvoties no liekajiem kilogramiem.
Metabolisms, vai vielmaiņa – tas ir ātrums, ar kādu organisms pārstrādā barības vielas un pārvērš tās enerģijā. Cilvēkiem, kuriem ir ātra vielmaiņa, ir mazāk problēmu ar lieko svaru. Ja jums tomēr ir problēmas ar lieko ķermeņa svaru, un jūs esat pārliecināti, ka iemesls ir lēna vielmaiņa, pamēģiniet vielmaiņu paātrināt. To var izdarīt, ņemot talkā vienkāršus un humānus paņēmienus.
Miera ilūzija.
Novērtējot metabolisma ātrumu, parasti ņem vērā vielmaiņas procesu intensitāti cilvēka miera stāvoklī, kad organisms tērē kalorijas vienīgi tādēļ, lai nodrošinātu organisma pamatfunkcijas: elpošanu, ķermeņa temperatūras uzturēšanu, iekšējo orgānu darbību, šūnu atjaunošanos. Tieši šo funkciju veikšanai katru dienu tiek iztērēti 70% enerģijas. Tātad, lielāko daļu enerģijas mēs tērējam, pat pirkstu nepakustinot. Apgalvojums, ka visiem cilvēkiem ar lielu ķermeņa masu ir palēnināts metabolisms, ne vienmēr ir pareizs. Patiesībā, jo lielāka ir muskuļu masa, jo vairāk enerģijas tai ir nepieciešams. Diviem vienāda vecuma un vienāda dzimuma cilvēkiem metabolisma ātruma starpība var būt 25% robežās. Pati ātrākā vielmaiņa ir pusaudžiem, pēc tam tās intensitāte sāk samazināties par 3% gadā.
Kā paātrināt vielmaiņu?
Kārtīgi pabrokastot.
Pētījumi liecina: ja jūs dienu sāksiet ar veselīgām un pilnvērtīgām brokastīm, tad vielmaiņa paātrinās apmērām par 10%. Atteikšanās no brokastīm rada pretēju efektu: metabolisms snaudīs, kamēr jūs nepaēdīsiet.
Izmantot asas garšvielas.
Tiek uzskatīts, ka tādi produkti kā sinepes un čili pipari spēj trīs stundas uzturēt vielmaiņas procesus pusotru reizi augstākā līmenī. Tas saistīts ar to, ka asas garšvielas satur vielu, kas izraisa adrenalīna izdalīšanos, līdz ar to paātrinot sirdsdarbību. Taču tas nenozīmē, ka ir pārmērīgi jāaizraujas ar indiešu vai aziātu virtuves ugunīgajiem ēdieniem. Ne katrs organisms to spēj izturēt. Pikantai picai pirmkārt ir jābūt veselīgai, tad arī šis paņēmiens strādās.
Būt vīrietim.
Vīriešiem vielmaiņa ir par 20% - 30 % ātrāka nekā sievietēm. Jaunībā organisms ātrāk sadedzina kalorijas. Sievietēm visātrākā vielmaiņa ir 15 – 18 gadu vecumā, vīriešiem mazliet vēlāk no 18 – 21 gadam. Grūtniecības laikā metabolisms paātrinās. Tas saistīts ar to, ka organismam nākas pielāgoties pieaugošajam ķermeņa svaram un vienlaicīgi nodrošināt nākamā bērniņa enerģētiskās vajadzības.
Dzert zaļo tēju.
Šis brīnišķīgais dzēriens ne tikai palīdz pārvarēt nogurumu, regulē holesterīnu un cukura līmeni asinīs, bet arī par 4% paātrina vielmaiņu. Zinātnieki uzskata, ka tas ir saistīts augstu katehīnu koncentrāciju, kas zaļajā tējā ir augstāks nekā melnajā tējā. Šie antioksidanti pastiprina tauku oksidēšanos un organisma termoģenēzi, vai runājot vienkāršā valodā, tie palīdz sadedzināt taukus.
Ēst aļģes.
Mūsu valstī aļģes ir sastopamas tikai pārtikas piedevu veidā. Toties japāņi, ķīnieši un Grenlandes eskimosi jau gadsimtiem ilgi uzturā lieto aļģes, kuras ir piesātinātas ar jodu, kas savukārt stimulē vairogdziedzera darbību, bet vairogdziedzeris kontrolē vielmaiņu. Tie cilvēki, kuri aļģes lieto kaut vai kā pārtikas piedevas, parasti vieglāk un ātrāk novājē. Kā alternatīva šim eksotiskajam produktam var kalpot mūsu dzimtais ābolu etiķis. Ābolu etiķis arī tiek uzskatīts par metabolisma stimulētāju, jo tam ir precīzi tāda pati iedarbība uz vairogdziedzeri kā aļģēm.
Ēst ingveru.
Jau no seniem laikiem ingveram tiek piedēvētas tonizējošas īpašības. Mūsdienās šis apgalvojums ir zinātniski pierādīts. Pētījumi liecina, ka regulāra ingvera lietošana uzturā, liek organismam aktīvāk tērēt enerģiju.
Apmeklēt saunu un pirtis.
Vielmaiņa paātrinās tad, kad jūs sevi pakļaujiet augstu temperatūru ietekmei, jo organismam ir jātērē enerģija, lai sevi pasargātu no pārkaršanas. Atdzesējoties, enerģija ir nepieciešama, lai izstrādātu papildus siltumu. Taču diemžēl, ledus vannas un peldēšanās āliņģī piesaista pavisam nedaudzus, jo šīm procedūrām ir nepieciešams stingrs raksturs un stipra veselība.
Uzņemt apgriezienus.
Nodarbošanās ar sportu ir pats ātrākais un efektīvākais veids kā paātrināt metabolismu. Daļēji tas ir saistīts ar to, ka, jo jums ir lielāka muskuļu masa, jo ātrāka vielmaiņa. Muskuļiem organisms tērē gandrīz piecas reizes vairāk enerģijas nekā taukaudiem. Trenējiet savus muskuļus, bet vielmaiņa pārējo izdarīs jūsu vietā. Aktīva fiziskā slodze ir laba tādēļ, ka tā paātrina sirdsdarbības ritmu. Šis process arī vairākas stundas pēc sporta nodarbībām nodrošina intensīvu enerģijas patēriņu. Trenējoties uz velotrenažieriem vai veicot spēka vingrinājumus, jūs kļūstat slaidāki, bet jūsu vielmaiņa kļūst aktīvāka. Smagumu celšana palīdz uzdaudzēt muskuļu masu, kas arī paātrina metabolisma procesus par apmēram 15%. Spēka vingrojumu treniņi divas reizes nedēļā palīdz vielmaiņas procesus paātrināt par 9,5%.
Pareizā degviela.
Pastāv uzskats, ka zemu kaloriju diēta ir taisnākais ceļš uz slaidu augumu. Patiesībā, tas nemaz tā nav. Kaloriju deficīts pirmām kārtām ietekmē muskuļus, kuriem ir nepieciešams noteikts enerģijas daudzums, lai uzturētu savu srtuktūru. Muskuļu masa samazinās, un pat miera stāvoklī jūs neizbēgami tērējat mazāk kaloriju. Izveidojas apburtais loks, kā rezultātā vielmaiņa palēninās.
Daudzas interneta mājas lapas metabolisma paātrināšanai iesaka efedrīnu. Taču šis sintētiskais alkoloīds izraisa negatīvas blakus parādības un paaugstina asnisspiedienu. Ne velti vairākums sporta organizāciju ir aizliegušas šī preparāta lietošanu sacensību laikā. Efedrīna iedarbību var pastiprināt, ja to lieto kopā ar kofeīnu, kas paātrina tauku sadalīšanos šūnās. Taču, tad arī negatīvo blakus parādību būs vairāk. Tāpēc labāk ir neeksperimentēt ar savu veselību. Vēl jo vairāk tādēļ, ka eksistē ideāls paņēmiens, kā stimulēt vielmaiņu – tā ir diēta un mērenas, bet regulāras sporta nodarbības. Par sportu mēs jau runājām. Bet uztura pamatā ir jābūt veselu graudu produktiem, svaigiem augļiem (īpaši greipfrūti un citroni), dārzeņiem un liesai gaļai. Šāds režīms apmēram par trešdaļu paātrina organisma vielmaiņas procesus. Gala rezultāts, protams, būs atkarīgs no vecuma, muskuļu masas un ķermeņa svara kopsummā.
Pagaidām nav komentāru.