Neskatoties uz to, ka vasara ir beigusies, pieprasījums pēc saldējuma vēl arvien ir saglabājies. Joprojām mūsu valstī daudzu iecienītākais saldējums ir plombīrs vafeļu glāzītē, kuru Padomju laikos varēja iegādāties par 19 un pēc tam par 20 kapeikām. Mēs jums pastāstīsim, kā radās pati vafeļu glāzīte un kā tā tiek ražota.
Vafeļu glāzītes vēsture sākās 1896. gadā. Tās izgudrotājs ir itāļu emigrants Itālo Markjoni. Viena versijām liecina, ka Itālo bija vairāku pajūgu īpašnieks, kurš tirgoja citronu ledu, un viņa bizness bija ļoti veiksmīgs. Bija tikai viena problēma – stikla glāzes, kurās ledus tika pārdots, ātri vien saplīsa, un daudzi pircēji bieži aizmirsa glāzes atdot atpakaļ tirgotājam. Lai izvairītos no šiem zaudējumiem, Markjoni sāka cept vafeļu glāzītes, kuras līdzinājās stikla glāzītēm. 1903. gadā Itālo savu izgudrojumu patentēja, un šis patents viņam atnesa slavu un naudu.
Vafeļu glāzīšu ražošana gadu laikā nav īpaši mainījusies. Neskatoties uz to, ka ārēji šis produkts ir vienkāršs, ražošanas cehā gaisa temperatūra var sasniegt + 50 grādus pēc Celsija, un gaisa mitrums sasniedz gandrīz 100%. Vafeļu glāzītes tiek ražotas no mīklas, kuras sastāvā ir milti, ūdens, nedaudz sāls, soda un augu eļļa. Pamatīgi un rūpīgi samaisīta mīkla, kurā nedrīkst būt neviens kunkulītis, tiek ielieta speciālās formās, kuras no augšas tiek piepresētas ar speciālu presi. Ir nepieciešama tikai viena minūte, lai vafeles izceptos, gatavās glāzītes tiek izbērtas uz konveijera lentas. Tālāk ir roku darbs – ceha strādnieki glāzītēm nogriež lieko mīklu un gatavās vafeļu glāzītes liek kastēs. Šāda ražotne spēj dienā izgatavot apmēram 100 000 vafeļu glāzīšu.
Nelielās ražotnēs izmanto vienkāršāku shēmu - vafeļu glāzīšu formiņas sastāv no divām kopā sabīdāmām pusītēm, kuras tiek sapresētas. Tieši tādēļ daudzām vafeļu glāzītēm ir redzama formas savienojuma vieta.
Kāds gan ir Padomju laika saldējuma piesātinātās garšas noslēpums, kuru vairs nevaram izbaudīt mūsdienu produkcijā? Patiesībā, nekāda noslēpuma nav, un pat mūsu dienās ir iespējams ražot tieši tādu pašu saldējumu, kurš liks atcerēties jaunību.
1941. gadā Padomju Savienībā tika pieņemts Valsts standarts nr. 117-41, kurš reglamentēja saldējuma ražošanu. Līdz pat šodienai šis dokuments ir viens no pašiem stingrākajiem standartiem visā pasaulē.
Saskaņā ar receptūras aprakstu, saldējuma ražošanas procesā nedrīkstēja lietot nekādus konservantus, un saldējuma realizācijas laiks bija viena nedēļa, jo dabīgs saldējums ātri bojājas. Vai mūsdienu veikalos jūs esat redzējuši šo piena gardumu ar realizācijas termiņu – viena nedēļa? Pats mazākais redzētais realizācijas termiņš ir 3 - 6 mēneši, ne mazāk!
Padomju Savienībā visi saldējumi tika ražoti tikai pēc šī valsts standarta. Jebkuras smaržas, krāsas un garšas izmaiņas tika uzskatītas par brāķi, kurš nekavējoties tika iznīcināts.
Neskatoties uz to, ka tagad visspilgtāk atceramies tieši plombīru vafeļu glāzītē, saldējuma sortiments bija ļoti plašs. Tika ražota arī premiuim versija, kurā saldējums tika greznots ar sviesta krēma rozīti. Šis saldējums jau maksāja 28 kapeikas.
Diemžēl, “perestroika” radīja smagu triecienu saldējumu ražošanas nozarei. No 1990. gada saldējums tika ražots saskaņā ar tehniskajām iespējām, bet valsts standarts bija aizmirsts. Robežu atvēršana atvēra ceļu milzīgam importa preču pieplūdumam mūsu tirgū. Importa piedāvājums izskatījās daudz pievilcīgāk par vafeļu glāzītēm, arī produktu garšas diapazons bija daudz plašāks. Nevienu nesatrauca tas, ka piedāvāto produktu sastāvā nebija ne piena, ne saldā krējuma. Produktu sastāvā tika iekļauti tādi komponenti kā krāsvielas, emulgātori un stabilizātori.
Šī bēdīgā situācija ir saglabājusies līdz pat šodienai. Pēc pārtikas produktu ražotāju Asociācijas sniegtajiem datiem 80% saldējumu ražotāju saldējumu ražošanā izmanto pamatīgu daudzumu ķīmijas un konservantu. Tomēr daži ražotāji cenšas atrast saprātīgu kompromisu starp 1941. gada Valsts standartu un mūsdienu tehniskajām iespējām, lai varētu ražot dabīgu saldējumu ar “to pašu garšu” , un pie tam nodrošinātu ilgāku realizācijas termiņu, nekā bija lieliskajam Padomju laika plombīram vafeļu glāzītē.
Pagaidām nav komentāru.