Palmu eļļa – mīnusi un plusi

Daudzi uzskata, ka palmu eļļa uzturā var kaitēt veselībai, taču tas īsti neatbilst patiesībai. Mēs pacentāmies noskaidrot, kādi ir šī produkta galvenie plusi un mīnusi.

Ražošana

Šodien galvenais palmu eļļas ražotājs un piegādātājs pasaules tirgum ir Malaizija. Ik gadu šajā valstī saražo vairāk par 17 miliardiem litru produktu no palmu augļiem. Apjomi vienkārši fantastiski, sevišķi ņemot vērā, ka. lai iegūtu vienu tonnu palmu augu tauku ir jāpārstrādā piecas tonnas augļu.

Vispirms palmu riekstu “pušķus”, kuri aug vairāku desmitu metru augstumā, novāc ar garos kātos piestiprinātiem nažiem. Katrs tāds pušķis ir noklāts ar asiem ērkšķiem un sver apmēram 30kg. Tad šos pušķus nogādā uz ražotni tālākai apstrādei: tos ar tvaiku sterilizē, noņem čaumalas, saspiež presē – tā gatavo sarkano palmu eļļu.

Vispār palmu koku augļiem ir divi eļļu veidi – sulīgajā augļa mīkstumā un lielajā baltajā kauliņā. Šīe tauki atšķiras pēc ķīmiskām un fiziskām īpašībām un tiek dažādi izmantoti pārtikas un ķimiskajā rūpniecībā. Tā kā pirmajā posmā to sadalīt nav nekādu iespēju, sarkano eļļu izlaiž caur frakcijas aparātu, kur eļļa sadalās šķidrajā aleīnā (kušanas temperatūra 19—24 °C), kurš domāts piem. cepšanai, un blivāku stearīnu (kušanas temperatūra 47—54 °C), kuru izmanto konditorejā un ķīmiskajā rūpniecībā. Visu A vitamīnu satur augļa daļa un tā parasti tiek pārstrādāta atsevisķi no kauliņiem. Tāpēc lētākās eļļas šķirnes nesatur A vitamīnu, jo viss vitamīns bija pārstrādāts augstvērtīgajā “sarkanajā” palmu eļļā.

Plusi

Piesātināta palmu elļas krāsa izskaidrojama ar augstu dabīgā karotīna saturu, kuru satur auglis, tajā saglabajās lielākā daļa vērtīgo vielu: tokoferoli, tokotrienoli, koferments Q10, E un A vitamīni. Kā jau visas augu eļļas tā nesatur holesterīnu.

Palmu eļļa ir diezgan izturīga pret transtauku veidošanos karsēšanas procesā un pat padomju laikos to izmantoja konditorejā, taču mazākos daudzumos. Šo tauku popularitāte mūsu laikos izskaidrojama ļoti vienkārši – tie neietekmē produkta garšu, jo paši tauki ir bez garšas un smaržas, to ražošana ir ekonomiski izdevīga – bez īpašām piepūlēm no eļļas palmām ražu var novākt divreiz gadā. Šodien palmu eļļa tiek izmantota speciālu kulināro tauku ražošanai, kurus plaši izmanto konditorejā kā piena tauku un kakao sviesta aizvietotāju


Mīnusi

Galvenais arguments par kaitīgumu skaitās augsts piesātināto tauku saturs, kas noved pie sirds un asinsvadu slimībām. Piemēram, palmitu skābe pastirpina dabīgo holesterīna ģenerāciju cilvēka organismā. Taču šo pašu vielu satur arī dzīvnieku tauki un tie arī lielos daudzumos var kaitēt cilvēka organismam. Maksimālā palmu eļļas dienas deva – 80 grami un tas ar noteikumu, ka netiek lietoti uzturā dzīvnieku tauki – gaļa, olas, saldais krējums, šokolāde un speķis.

Izmantošana ķimiskajā rūpniecībā

85% Malaizijas palmu eļļas tiek izmantota pārtikas rūpniecībā, un tikai 15% tiek izmantoti ķīmiskajā rūpniecībā. Palmu eļļu izmanto šampūnu un ziepjju, kosmētikas, smērvielu ražošanā, un pat biodegvielas ražošanā. Daudzas pazīstamas kosmētiskās kompānijas pievieno palmu eļļu krēmiem sausas un novecojošas ādas kopšanai un ķermeņa losjoniem. Bieža palmu eļļas lietošana palīdz saglabāt ādu tvirtu un elastīgu, tonizē un mīkstina to, kā arī palīdz iegūt skaistu un vienmērīgu iedegumu.

Foto:stockfood.com

, ,

Pagaidām nav komentāru.

Komentēt

Draugiem.lv pase

Privātuma izvēles centrs

Close your account?

Your account will be closed and all data will be permanently deleted and cannot be recovered. Are you sure?