Tomātu sulas.Tests

Tomātu sula – viena no veselīgākajām sulām pasaulē. Kopā ar tomātiem tās iekļuvušas austrāliešu zinātnieku sastādīto vērtīgāko produktu TOP-10 . Šajā topā iekļauti arī zema tauku % piens, kefīrs (jogurts), kartupeļi, spināti, zivis, banāni, rupjmaize, pupiņas un augu eļļa.
Šie zinātnieki apgalvo: ja regulāri lietot uzturā šos produktus, krasi pieaug izredzes nodzīvot līdz 90 gadiem, saglabājot skaidru prātu un stipru garu.

Kā piedzima leģenda

1917. gadā amerikāņu viesnīcā French Lick Springs Hotel beidzās apeslīnu sula. Un notika tas tieši karstākajā laikā, kad visvairāk apmeklētāju. Lui Perēns, viesnīcas īpašnieks, pavēlēja gatavot alternatīvu no tomātiem un cukura. Tā šis improvizētais dzēriens kļuva par viesnīcas vizītkarti.
Padomju Savienībā tomātu sula parādījās ar tautas komisāra Anastasa Mikojana pavēli. 1933. gadā viņš nosūtīja inženierus un pārtikas tehnologus uz ASV un tie īsā laikā apguva dzēriena pagatavošanas tehnoloģiju. 1935. gadā Krasnodaras apgabalā kādai rūpnīcai piegādāja nepieciešamo aprīkojumu un jau pēc gada tomātu sula parādijās veikalu plauktos.

Tomātu sulai piedēvē pretvēža un organisma atjaunojošas īpašības. Ir pilnīgi pietiekami, ja dzer tomātu sulu (vai ēd tomātus) kaut-vai pāris reizes nedēļā. Runa, protams, par svaigi spiestu sulu. Bet arī starp paciņu sulām var atrast veselīgas.

Perkot sulas paciņās, uzmanību pievērs:

1…. iepakojumam. Kartona iepakojums pasargā sulu no saules stariem, tātad tajā labāk glabājas vitamīni.

2. … izgatavošanas datumam. Ja sula ir izgatavota ziemā vai pavasarī, liela varbūtība, ka sula tapusi no koncentrātiem. Vasaras un rudens sulas, visdrīzāk, gatavotas no svaigiem, nogatavinātiem tomātiem. Principā, nekā slikta pavasarī pildītajās sulās nav. Sevišķi, ja par pamatu ir ņemts biezenis, nevis tomātu pasta – tā iziet lielāku termisku apstrādi. Daži ražotāji dāsni pievieno savam produktam C vitamīnu. Tomēr, svaigi spiesta sula būs gan garšīgāka, gan veselīgāka. Sulas glabāšanas laiks ir no 6 mēnešiem līdz 3 gadiem. Tomēr, dzērienu vecāku par pusgadu labāk nepirkt. Laika gaitā daļa vitamīnu zūd, bet tuvāk termiņa beigām vispār prakstiski nekas nepaliek.

3. … krāsai un konsistencei. Pārāk šķidra sula sanāk, ja ražotājs taupa uz izejvielām un pievieno daudz ūdens. Šāda sula kaitīga nav, bet arī garša tevi nepriecēs. Kas attiecas uz krāsu, tad kvalitatīvai sulai jābūt dabīgā sarkanā vai oranžīgi-sarkanā krāsā, Atjaunotām sulām (no koncentrētas tomātu sulas) ir pieļaujams vāji-brūns tonis. Bet ja paciņā izrādījās sula tumši-bordo krāsā, tad, visdrīzāk, tā ir pārkarsēta un tajā vairs nav ne vitamīnu, ne garšas.

4. … reakcijai. Mājās var veikt eksperimentu. Glāzei ūdens pievieno 1 tējk. sāls un samaisi. Tad pievieno 1 tējk. sulas – ja krāsa nemainīsies, tad, visdrīzāk, sulai pievienotas krāsvielas. Mākslīgus aromatizatorus viegli atpazīt uz tausti. Lielāko daļu no tiem gatavo uz eļļas bāzes. Ja paberzējot starp pirkstiem sulas pilienu sajūti taukainu plēvīti, tātad, saulas tapšanā nezitika bez aromatizētājiem

Mēs degustācijai izvēlējāmies tās sulas, kuras pirkuma brīdī bija pieejamas veikalā. Dīvainā kārtā lielveikalā tajā dienā nebija pieejama uzņēmuma SPILVA tomātu sula, tāpēc šoreiz tests veikts bez viena no lielajiem spēlētājiem mūsu tirgū.

Gutta

Ražota no koncentrētas tomātu sulas. Sastāvs: Tomātu sula no koncentrētas sulas un sāls.
Nesatur krāsvielas, aromatizētājus un pievienotu cukuru. 21 Kcal
Izgatavots Igaunijā

Pēc krāsas sarkanīgi-brūna. Pašķidra, ūdeņaina, viendabīga. Pēc garšas saldena.

Tymbark

Tomātu sula 100% ar jūras sāli daļēji no koncentrāta. Pasterizēta. Sastāvs: tomātu sula no koncentrāta, tomātu sula un jūras sāls. 16 Kcal
Ražots Polijā.

Pēc konsistences viendabīga. Pēc krāsas – oranžīgi-sarkana. Pēc garšas ļoti salda, ar nepatīkamu smaržu un pēcgaršu.

Granini

Tomātu sula 99% no koncentrētas sulas. Sastāvs: koncentrēta tomātu sula, koncentrēta citronu sula, sāls. 17 Kcal
Ražots Vācijā.

Pēc krāsas sarkanīgi brūna. Sula nav viendabīga, jūtami kriksīši, atgādina biezsulu. Pēc garšas ir gan saldena, gan skābena, gan nedaudz sāļa.

Pūre

Dārzeņu saturs – 100%. Pasterizēta. Sastāvs: ūdens, koncentrēta tomātu sula, sāls.17 Kcal
Ražots ES pēc Puratos Latvia SIA pasūtījuma.

Pēc krāsas – sarkana. Pašķidra. Pēc garšas ļoti atgādina suliņu no konservētiem tomātiem. Saldskāba.

CIDO (zaļa)

Tomātu sula no koncentrētas sulas. Sastāvs: ūdens, koncentrēta tomātu sula, sāls.
23 Kcal.
Ražots Latvijā – CIDO grupa.

Sula ir pašķidra, labi jūtama sāls. Viendabīga.

HEINZ

No svaigiem tomātiem, pasterizēta. Sastāvs: Svaigi tomāti 99%, sāls, ūdens. 22 Kcal.
Ražots Polijā.

Pēc krāsas – oranžīgi sarkana. Diezgan bieza, pēc konsistences vairāk līdiznās šķidram ķīselim. Pēc garšas drīzāk atgādina kečupu nekā sulu, diezgan pliekana.

Rūdolfs

BIO tomātu biezsula ar baziliku. Sastāvs: tomātu gabaliņi 74%, ūdens, sāls, garšvielas (baziliks 0,4%). 17 Kcal. Ražots Latvijā.

Ļoti bieza, atgādina biezsulu. Visbiezākā no visām garšotajām. Labi jūtams baziliks. Krāsa – oranžīgi sarkana, drīzāk pat kiegeļu sarkana.

CIDO exclusive

Izsmalcināta augstākās kvalitātes tomātu sula ar vērtīgo jūras sāli, kas izceļ tās unikālo, piesātināti izteiksmīgo garšu. Tomātu sula no koncentrētas sulas. Sastāvs: ūdens, koncentrēta tomātu sula, pārtikas sāls 0,7% (jūras sāls). 23 Kcal. Ražots Latvijā.

Ļoti līdzīga pēc garšas zaļai CIDO sulai. Pašķidra, labi jūtama sāls.

Mūsu favorīts šoreiz ir Granini tomātu sula – tā garšoja visiem degustācijas dalībniekiem un pazuda pirmā. Ilgu brīdi favorītos bija melnā CIDO sula – tā ir viena no retajām, no kurām pēc tam nededzina kuņģi, taču salīdzinot ar otru CIDO sulu tā arī netikām skaidrībā kur tad ir starpība un ar ko šī ir ekskluzīvāka. No jaunumiem mums patika Rūdolfs tomātu sula. Rūdolfs sevi pozicionē kā bērnu pārtikas ražotājs, taču šī sula bērniem diez vai garšos tieši pievienotā bazilika dēļ. Pēdējā laikā viņeim parādījās arī citi produkti, tāpēc puslīdz droši varam apgalvot šī noteikti garšos pieaugušajiem, bet ir salīdzinoši dārga. Un pilnīgu vilšanos mums sagādāja Tymbark sula – tā nepatīkamā smarža un pēcgarša atsita vēlmi dzert vēl.

, , , , , , ,

Pagaidām nav komentāru.

Komentēt

Draugiem.lv pase

Privātuma izvēles centrs

Close your account?

Your account will be closed and all data will be permanently deleted and cannot be recovered. Are you sure?