Mēs bieži kļūstam par mītu upuriem, kuri kaut-kad iedvesmoja mūs uz pārmaiņām. Varbūt, ieskaties uzmanīgāk un novāc lieko.
1. Ieradumus var izmainīt nedēļas (divu, triju) laikā.
Vai var izmainīt ēšanas ieradumus 7/14 dienu laikā? Atbilde - nevar! Ja tikai tas nav maznozīmīgs ieradums, kurš parādījies 7 dienas atpakaļ. Tāds solījums, bez šaubām, iedvesmo, bet vēlāk tik īss laiks tikai traucē un maldina.
Tāpēc, kad mēs cenšamies, turam sevi rokās 14 dienas (pastiprinot jau tā esošo stresu), bet vēlāk viss nemanot atgriežas. Pēc īslaicīgas atturēšanās ieradums atgriežas ar uzviju. Mēs izjūtam vilšanos un, kā rezultātā, stresa līmenis aug. Izmēģinot vienu, otru, trešo, mēs secinām: esmu vājš, izmēģināju visu, bet man nekas nelīdz, tāpēc nav jēgas arī vairs mēģināt. Daudz lielāka jēga būtu, ja mums uzreiz pateiktu, ka izmanīt ieradumus var, bet tas ir sarežģīti un prasa daudz laika un pūliņu. Patiesībā, izmainīt savus ieradumus var laika posmā no 66 dienām līdz 8 mēnešiem. Ilgi, toties godīgi! Bet ja paskatīties uz to, ka ieradumam ir gadi 10, ja ne vairāk, tad nemaz tik ilgi vairs neizskatās. Ja no pašas dzimšanas jums garšo kūciņas un virtuļi, tad atteikties no tiem 7 dienu laikā nav iespējams tā, lai tie vairs nekad netraucētu dzīvot. Labāk jau iztērēt 8 mēnešus, lai nedzīvotu ar kaitīgo ieradumu līdz mūža galam.
2. Notievēt var ātri, vajag tikai saņemties.
Visi, kas ir mēģinājuši, labi zina, ka viss nav tik vienkārši un ilgtermiņā problēmas tā nerisinās.
Tātad, cilvēkam totāla stresa apstākļos, kad nav sabalansēts organisma darbs, bet uzkrātie toksīni diezgan pamatīgi iesēdušies taukšūnās, piedāvā pievienot vēl labu stresa porciju savā dzīvē. Ir sprints un garās distances, ir īsās distances, bet ir dzīve. Ja ir vēlme izdarīt kaut-ko radikālu, vajag tam sagatavoties. Te būtu īsti laikā atcerēties elementāro ekonomiku - lai pieliktu enerģiju kaut-kur, vajag to vispirms kaut-kur paņemt, respektīvi saražot vairāk un tikai tad tērēt. Tāpēc vispirms vajag novākt stresu no dzīves: piem, vispirms kārtīgi izgulēties. Nevis vienkārši ilgāk gulēt, bet gulēt saskaņā ar diennakts ritmiem. Velti 40 min. dienā stresa noņemšanai: 10 minūtes elpošanas vingrinājumiem un pusstundu pastaigai. Atbrīvojies no sasprindzinājuma un tad parādīsies enerģija, lai izmanītu ēšanas paradumus.
3. Sākt veselīgi dzīvot var jebkurā laikā
Vispār jau pirms kaut-ko darīt vajag pareizi novērtēt situāciju - kur esi tu un kur veselīgais dzīvesveids. Tipiska situācija: cilvēki ļoti bieži saka, ka neēd saldumus, bet šo kūkas gabaliņu apēdīs, jo vienu reizi jau var un vispār, tā ir biezpiena vai jogurta kūka un tajā maz kalorijas.
Šādā veidā tu māni pats sevi. Lai kaut-kur nonāktu, vajag vispirms zināt, kur atrodies pats un kur tu gribi nokļūt. Tikai tad tu varēsi pareizi sastādīt maršrutu līdz galapunktam. Pretējā gadījumā tu maldīsies un nekur nenonāksi. Godīgi pieraksti cik daudz un ko tu apēd kaut-vai nedēļas laikā, lai reāli novērtētu situāciju un sastādīt reālu darbības plānu.
4. Jāsāk ar atteikšanos no kaitīgiem produktiem.
Ja tu nopietni vēlies mainīt savus ēšanas paradumus, tad atzīsti, ka “vienkārši”atteikties no kaut-kā, pie kā esi pieradis pēdējo 20-30 gadu laikā ir grūti. Gribasspēks atņem milzum daudz enerģijas un tā pietiek uz kaut-kādu, biežāk īsu, laika periodu. Prātīgāk būs dot organismam to, kas viņam pietrūkst - veselīgu ēdienu un nedomāt par kaitīgo ēdienu.
Un kad tu pabarosi savu organismu ar pietiekmu minerāļu dauduzmu, kvalitatīvām aminoskābēm, polisaharīdiem, vitamīniem, labiem taukiem, šķiedrvielām - tikai tad vari tiešām droši izsvītrot no dzīves to, kas tev traucē. Tāpēc kad hormoni pārstās dumpoties un prasīt saldo maizīti, tāpēc kad mainīsies zarnu flora, kura ļoti stipri ietekmē tavu izvēli. Tāpēc kad pēc kārtīgas dārzeņu porcijas, tavs organisms saņems vajadzīgās minerālvielas un nedzīs tevi pie ledusskapja vienos naktī ar domu, kad kaut-kas pietrūkst (kā likums, šāda uzvedība liecina, ka pietrūkst minerālvielu).
5. Veselīgi produkti - tas ir viegli un garšīgi.
Tātad, tu esi gatavs iekļaut savā ēdienkartē vairāk dārzeņus, zaļumus, zaļos smūtijus. Internetā tu atradīsi tūkstošiem receptes un solījumus, ka zaļie smūtiji ir ļoti garšīgi un tev tie iegaršosies. Bet tev maz tā, ka tas nav garšīgi, bet ev no šāda zaļumu daudzuma ir gremošanas traucējumi. Un tad tu domā, ka tas viss nav priekš tevis. Īstenībā, vajadzētu vienkārši saprast, ka organisms sākumā pretosies un tā ir normāla organisma reakcija. Kuņģis 30 gadus pārvārīja kotletes, kūciņas un konfektes un, labi vai slikti, bet pierada pie tā. Mēs varam pierast pie slikta ēdiena, sliktiem apstākļiem vai attiecībām. Kamēr beigsies pacietība. Tāpēc esi gatavs, ka tavs kuņģis sākumā nepriecāsies par diedzētām lēcām un keila kāpostiem. Tas pieradīs - pie laba ātri pierod! Vienkārši ir jāpaciešas kāds mēnesis. Tad arī garšas kārpiņas sāks strādāt savādāk un, iespējams, iegaršosies arī seleriju sula. Bet, varbūt, arē neiegaršosies. Pateisība ir tajā, ka būs jāizgaršo apmēram 20 dažādi dārzeņu savienojuni un tikai divi no tiem tev garšos. Būs jāizmēģina 3-4 desmitus kāļu, čia sēklu, cukini nūdeļu pagatavošanas receptes, pirms tu sapratīsi, kura recepte ir tev tīkama.
6. Ēst vajag bieži un mazās porcijās.
Ja tu gribi notievēt, tad pamēģini izmainīt savu režīmu uz gluži pretēju. Ja ir pierasts visu laiku uzkost starp pamatēdieniem - pamēģini trīsreizēju ēdināšanas režīmu, pierasts ēst pamatīgi trīs reizes dienā - pamēģini sadalīt ēdienreizes 5-6 daļās. Atceries Einšteinu? Viņš klasificēja trakos kā cilvēkus, kuri atkārtojot vienādas darbības katru reizi cer nez kāpēc iegūt savādāku rezultātu. Vēlies savādāku rezultātu? Nomaini darbības, kuras ved pie nevēlamā rezultāta.
7. Ja ļoti gribās, tad mazliet var.
Kad tu tikai centies pieradināt sevi pie jaunā režīma, nedrīkst paļauties uz to, ka viss sakārtosies pats pa sevi. Ko nozīmē ka ļoti gribas? Kad pienāk laiks, kad var?
Ir principiāla starpība starp cilvēku ar veselu mikrofloru un strādājošu hormonālu sistēmu, kurš vienreiz mēnesi apēd cepumu. Viņa organisms viegli tiks galā un bez problēmām turpinās dzert no rītiem smūtijus. Bet priekš cilvēka, kurā vēl joprojām notiek cīņa, tas nestrādā - baktēriju līmenī, hormonu utt. Tādam nestabilam organismam vēl nepieciešama disciplīna, ne dzelžaina, bet labestīga disciplīna.
Mēs ļoti bieži izraujam no konteksta iepatikušās domas. Mums māca - uzticies intuīcijai. Un mēs sakām - es gribu cepumu/saldējumu/makaronus, tas nav vienkārši tāpat, tātad man tas nepieciešams, es ieklausos sevī, uzticos savai intuīcijai, tātad es šodien to apēdīšu. Bet jātiek skaidrībā, kas tad īsti pieprasa to saldējumu. Tavs augstākais ES? Diez vai! Tie ir patogēnie organismi zarnu traktā, kuri pieprasa kaut-ko saldu un kaitīgu, tāpēc ka tā jau ir pierasts.Un hormoni saka - es gribu šo te kūkas gabaliņu, man ļoti vajadzīgs serotonīns pilnai laimei. Un sanāk apburtais loks. Tāpēc labāk turēt sevi rokās.
Foto: stockfood.com
Pagaidām nav komentāru.